Close
Till huvudinnehåll

Gammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information

Viktigt att vara försäkrad

Tidningen Ttella skrev i fredags på sin webbplats om Maj-Britt Johansson som olyckligt nog både ramlat och skadat sin axel och dessutom drabbats av hudcancer.

"För två år sedan råkade lantbrukarhustrun Maj-Britt Johansson, Ör, ut för en allvarlig axelskada. – Tack vare att jag hade rätt försäkringsskydd har allt gått väldigt bra och nu vill jag uppmana alla unga lantbrukare att verkligen se över sitt försäkringsskydd, säger Maj-Britt.

Maj-Britt och Kenneth Johansson driver en gård tillsammans och är därför medlemmar i LRF. Maj-Britt är dessutom kommunalt anställd i Melleruds kommun. Det innebär att hon omfattas av flera försäkringar och fick snabb hjälp och ersättning både när axelskadan inträffade och när hon drabbades av hudcancer.

– Man ska definitivt inte gå och tänka att ”det här händer aldrig mig” och snåla in på den utgiften, säger Maj-Britt."
 Må hända en uttjatad fras, men alla kan drabbas av olyckor och sjukdomar. Därför är det viktigt att vara bra förberedd om något skulle inträffa. Förhoppningsvis gör det inte det, men om något ändå händer så finns det åtminstone en försäkring som kan ge ekonomiskt stöd under en jobbig period. Läs mer om vad vi har att erbjuda under länkarna. Vill du ha hjälp med att se över vad som är vettigt för dig, ring en av våra försäkringshandläggare. 0771-21 09 09.
Mer information Läs hela artikeln Lärarförsäkringars sjukförsäkring Lärarförsäkringars olycksfallsförsäkring