Close
Till huvudinnehåll

Gammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information

Nya alternativ i Folksams seniorförsäkring

Vi har tidigare skrivit här på bloggen om Folksams sänkning av ersättningen i pensionärernas grupplivförsäkring. Sänkningen fick pensionärsorganisationerna att reagera starkt och Folksam bjöd in dem att diskutera försäkringens framtid. Idag presenterar Folksam en lösning som låter pensionärerna välja mellan tre alternativ.

Det första alternativet är att behålla samma premie som idag men med sänkt ersättning. Det andra valet är behålla samma ersättning som idag men till en högre premie, och ersättningen fryses på dagens nivå. Alternativ nummer tre innebär också en fortsättning av dagens ersättning till en högre premie, men att ersättning och premie framöver bestäms av det prisbasbelopp som regeringen fastställer för varje år.

Folksam väntar också med förändringen ett år till den 1 januari 2012. De kommer att skicka brev till berörda kunder i mitten av april med information om de tre alternativen och vilka premier som gäller för dessa. Nuvarande premie och ersättning gäller under 2011. I slutet av 2011 får kunderna välja ett av alternativen.

Lärarförsäkringars seniorförsäkringar påverkas inte Vi vill återigen poängtera att detta på inget sätt berör våra seniorförsäkringar. Det är andra försäkringar med annan försäkringsgivare.

Länk till Folksams pressmeddelande