Close
Till huvudinnehåll

Gammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information

Inga julklappar till Lärarförsäkringars personal eller God Jul och Gott nytt år till alla kunder och medarbetare!

Ja det stämmer, men det beror inte på att de inte varit snälla eller gjort ett dåligt jobb. Tvärtom vi har arbetat hårt för att utveckla vår verksamhet ytterligare. Inför 2011 förbättrade vi villkoren och sänkte premierna  i flera av våra produkter. Sjukvårdsförsäkringen som väckt en hel del uppmärksamhet lanserade vi under våren.

Vår nya verksamhet pensionsrådgivning kommer i slutet av året ha gett c:a 900 kunder rådgivning. Det är mycket roligt att nu kunna erbjuda våra kunder även denna service.

Nästa år, 2012, kommer vi att sänka premierna och förbättra villkoren med motsvarande 35 miljoner kronor på våra försäkringsprodukter och vi kommer givetvis också fortsätta att förbättra vår service, ett ständigt arbete. Utvecklingsfokuset kommer 2012 ligga på pensioner då vi vill att alla Sveriges lärare ska känna till att de kan få hjälp med sparande och pensionslösningar.

Hur var det nu med julklapparna till personalen? Jo, i år igen har vi gemensamt bestämt att vi skänker våra julklappspengar till välgörande ändamål, > 10 000 kr. I år skänker vi pengarna till "Läkare utan gränser".

Återigen tackar jag er alla, kunder och medarbetare, och önskar er en God Jul och ett Gott nytt år.

Sköt om er.

Håkan Lind