Nyheter från bloggen
Alla inläggGammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information
Lärarfonderna överlåts till DNB

Den 15 november överlåts Lärarfonderna till DNB. Lärarfonderna har sedan 2002 förvaltats av DNB. Fondernas placeringsinriktning, risknivå och förvaltningsarvode påverkas inte av överlåtelsen. För att säkerställa inflytandet från lärare kring förvaltningen av fonderna finns en samverkansgrupp med representanter från Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund.
Överlåtelsen innebär ingenting i sak för dig som valt Lärarfonder. Fonderna kommer att förvaltas på samma sätt som tidigare och avgifterna kommer att vara oförändrat låga. Lärarfonder kommer precis som idag att finnas som erbjudande för kommunalt anställda lärares tjänstepension med Folksam som försäkringsgivare. Fonderna kommer även i fortsättningen att vara valbara för premiepension och privat sparande.
Vill du följa utvecklingen på fonderna hittar du Lärarfond 21–44 år, Lärarfond 45–58 år och Lärarfond 59+ tillsammans med DNB:s övriga fonder eller på DNB:s hemsida.