Close

Gammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information

Orange kuvertet – vad handlar det om?

orangekuvert_560px

Under februari och mars skickas det orange kuvertet ut till Sveriges pensionssparare. I det orange kuvertet finns information om hur din allmänna pension ligger till och en prognos om hur mycket du kommer att få ut när du väl går i pension. Har du börjat ta ut din allmänna pension finns det bland annat information om utbetalningsdagar och hur mycket pension du får månad för månad. 

Det orange kuvertet är helt enkelt årsbeskedet för din allmänna pension. Du som fortfarande sparar till pensionen får information om hur mycket du hittills sparat ihop, vilka premiepensionsfonder det är du sparar i och hur ditt sparande har utvecklats. När du går i pension är tanken med dagens pensionssystem att du ska ha samlat ihop pensionsrätter på miljonbelopp. Att läsa om hur ett sådant sparande har utvecklats under året borde vara riktigt spännande, öppna därför ditt orange kuvert när det landar i din brevlåda!

Orange kuvertet handlar om den allmänna pensionen – botten i pensionspyramiden I botten av den så kallade pensionspyramiden befinner sig den allmänna pensionen som är vad det orange kuvertet handlar om.  Den allmänna pensionen består av två delar, dels inkomstpensionen, dels premiepensionen. Inkomstpensionens utveckling är inget som du själv kan påverka, utvecklingen av den delen avgörs av den ekonomiska utvecklingen i landet. Däremot kan du själv påverka premiepensionen genom att själv välja vilka fonder som premiepensionen ska placeras i. Om du inte gjort något val (eller om du varit nöjd med ickevals-alternativet och medvetet valt att fortsätta spara i det alternativet) så står det i ditt orange kuvert att du sparar i AP7Såfa.

Det är viktigt att komma ihåg att den allmänna pensionen är en del av din totala pension. För de allra flesta finns också en tjänstepension och för dig som själv sparar består den av ytterligare en del. Om du vill få koll på ditt totala pensionssparande kan du använda minpension.se. Kom också ihåg din möjlighet att vända dig till en rådgivare hos oss för att få hjälp med att se över ditt sparande och dina behov. Vi har också pensionsplanering för dig som närmar sig pensionen. Båda pensions- och sparanderådgivning samt pensionsplanering är medlemsförmåner för dig som är medlem i Lärarförbundet eller Lärarnas Riksförbund.

Du kan också logga in på Pensionsmyndighetens hemsida för att se din samlade bild. Här finns även en guide till hur du läser ditt orange kuvert.

Vad man ska titta efter i orange kuvertet Lärarförsäkringars pensionsbloggare Sari Wonséll har skrivit en guide om vad man kan titta efter här.

Hjälp med orange kuvertet Här kan du boka in en pensionsrådgivning med en av Lärarförsäkringars pensionsrådgivare. Det är en medlemsförmån du har via ditt medlemskap i Lärarförbundet eller Lärarnas Riksförbund.