Close

Får du tillbaka på skatten? Så kan du använda pengarna

Nästa vecka börjar skatteåterbäringen betalas ut om du godkänt din deklaration digitalt senast 2 april utan ändringar. Är du osäker på vad du ska göra med pengarna? Vår pensionsrådgivare Karl-Henrik tipsar om hur du kan tänka.

– Om man har möjlighet brukar jag föreslå att ta hälften av skatteåterbäringen till ett långsiktigt sparande, det gör jag själv, och resterande halva lägger jag på något roligt, till exempel till semesterkassan, säger Karl-Henrik, pensionsrådgivare på Lärarförsäkringar.

Vill du ha hjälp med hur du kan tänka kring pensionen eller något annat sparande så erbjuder vi både digitala pensionsföreläsningar och möjlighet att boka personlig rådgivning med våra certifierade pensionsrådgivare. Det är en del av din medlemsservice.

Datum för skatteåterbäring
8–11 april 2025
Skatteverket betalar ut skatteåterbäring till dig som godkänt din deklaration digitalt utan ändringar, senast den 2 april.

3–5 juni 2025
Skatteverket betalar ut skatteåterbäringen till dig som deklarerar senast den 2 maj och vars deklaration har godkänts.

5–8 augusti 2025
Skatteverket betalar ut skatteåterbäringen till dig som inte fått slutskattebeskedet i april eller juni, till exempel om du haft anstånd med att lämna deklarationen.