Close
Till huvudinnehåll

Gammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information

Skattehöjningar – alltid en het fråga

Just nu skrivs det i tidningar och pratas på TV om en höjd skatt på sparande. Ni som sparar på investeringssparkonto (ISK) eller i kapitalförsäkring kan känna er träffade!

Det handlar om avkastningsskatt och frågan i praktiken är: hur mycket gör det i kronor och ören? Och svaret blir: mycket marginellt.

Lagen har inte ändrats än, men om förslaget går igenom blir skattehöjningen mindre än 100 kronor på årsbasis för den som har ett sparkapital kring 100.000 kronor. Den som lyckats få ihop till 1 miljon får en skattehöjning på under 1000 kronor per år.

Men den större frågan är principiell och det är det diskussionen egentligen handlar om: förslaget till skattehöjning grundar sig till exempel delvis på ett antagande om att det främst är välbärgade som sparar på investeringssparkonton (ISK) eller i kapitalförsäkring och att förslaget därmed skulle ha positiva effekter för den ekonomiska jämlikheten.

I vår rådgivning här på Lärarförsäkringar ser vi ändå att det är alldeles ”vanligt folk” som sparar på det här sättet idag - ofta långsiktigt för pension eftersom avdragsrätten för det gamla pensionssparsystemet togs bort 2015.

Kritikerna till förslaget har inte varit sena om att raljera om just detta, att först styra bort från ett skattegynnat sparande till nya alternativ där politikerna sedan snabbt ser till att höja skatten.

Det finns också en oro för smygskattehöjningar över tid eftersom skatten på den här typen av sparande redan har höjts tidigare så sent som 2016.

Avkastningsskatten som det nu pratas om beräknas på sparkapitalet och dras därifrån under spartiden. Det vanligaste är att man under spartiden placerar sina pengar i fonder och om dessa har gett vinst när man tar ut sitt sparande är den vinsten i gengäld skattefri. Sparar man långsiktigt och håller lite koll på sina fonder är chansen stor att den skattefria vinsten vida överskrider skatten på kapitalet.

I dessa lågräntetider då bankkonton knappt ger någon ränta alls är det svårt att hitta andra lika bra sparalternativ som ISK och kapitalförsäkring ändå är.

Har du funderingar över ditt eget sparande, speciellt för pension men även annars, så boka tid med våra rådgivare. Vi ger råd utifrån pensionsperspektivet, men binder ihop ”i dag” med ”i morgon”. Och du som är ung och trodde att pension behöver du inte tänka på än – tänk om och gör din långtidsplanering nu!

Förslaget till skattehöjning är en del av en överenskommelse mellan regeringspartierna och Vänsterpartiet i budgetpropositionen 2018. Klicka här för att läsa finansdepartementets promemoria i ämnet.