Nyheter från bloggen
Alla inläggGammalt inlägg - kan innehålla inaktuell information
Många oroliga för att mista bostad vid sjukdom eller dödsfall

För tredje året i rad ökar oron hos svenskarna för privatekonomiska smällar. Särskilt oroliga är 80-talister där varannan tvivlar på att familjen kan bo kvar om man skulle avlida. Samtidigt uppger hela 30 procent i samma grupp att de inte kan bo kvar om de skulle bli långvarigt sjuka. Detta framgår av en undersökning som finanskoncernen Nordea har gjort.
Även om oro för inbrott, brand, fukt- eller vattenskada toppar listan så fortsätter risker som har en betydande påverkan på ens privatekonomi att öka. På frågan om familjens möjlighet att bo kvar i nuvarande boende vid långsiktigt sjukfrånvaro från jobbet tror nästan en av fem svenskar att det inte skulle kunna bo kvar. På samma fråga, fast vid dödsfall, är det nästan en av tre, 32 procent, som anser att deras familj inte skulle kunna bo kvar i nuvarande boende. – Många, särskilt yngre, är dåligt skyddade mot privatekonomiska smällar. Det är i sig naturligt då de troligtvis är högre belånade och inte har hunnit bygga upp en ekonomisk buffert. Men att så många som 50 procent inte tror att familjen kan bo kvar om man skulle avlida borde vara en väckarklocka, säger Britta Burreau, vd på Nordea Liv & Pension.
Undersökningen visar även att fler än varannan svensk, 56 procent, har en livförsäkring, via facket och/eller privat. Men den livförsäkring som ingår avgiftsfritt via facket är ofta för liten, den täcker inte upp till halva bolånet enligt Nordeas uträckningar. Andelen svenskar som har en privat livförsäkring som de själva betalar för är 34 procent. – Svenskar är dåliga på att skaffa försäkringar som kan hjälpa till vid dödsfall eller långvarig sjukskrivning. Alla bör ställa sig frågan vad som händer mina närstående när jag blir långvarigt sjuk eller avlider. För många räcker 100 kronor i månaden för ett skydd som gör att familjen kan kunna bo kvar, jämför det med en dagens lunch säger Britta Burreau.
Vilket skydd Lärarförsäkringar kan erbjuda Via ditt medlemskap i Lärarförbundet eller Lärarnas Riksförbund kan du teckna livförsäkring på upp till 2 miljoner både för dig och din medförsäkrade (sambo, make/maka eller registrerade partner) hos Lärarförsäkringar. Du kan även teckna sjukförsäkring som gäller vid långvarig sjukskrivning och/eller om du drabbas av en allvarlig diagnos och en sjukvårdsförsäkring som hjälper dig till snabbare vård. Både sjukförsäkring och sjukvårdsförsäkring kan tecknas även för medförsäkrad. Läs mer om Lärarförsäkringars livförsäkring, sjukförsäkring här och sjukvårdsförsäkring här.